Dopis od starostky …

Vážení spoluobčané,

začátek školního roku se zdárně rozeběhl a s ním se i pomalu rozbíhá „život“ v plánované ZŠ v Bašti. Nová paní ředitelka, Petra Mazancová, se u nás v obci již seznámila s paní ředitelkou mateřské školy a nyní společně připravujeme veřejné setkání pro rodiče. Termín schůzky jsme stanovily na 5.11. od 18. hod v Komunitním centru.

A ještě jednou škola. Od září příštího roku bude velký pohyb lidí i automobilů na křižovatce u obecního úřadu. Místo školy bylo v minulosti zvoleno, a nám nezbývá než se se všemi negativy vypořádat. To, že se obec zadluží za svazkovou školu, a ještě bude schopna zafinancovat výstavbu 2 bytových domů, opravu sýpky, úpravy nejen ulice K Beckovu, ale i ulice Hlavní (parkovací místa) a celého náměstí před školou, snad ani v minulosti nemohl nikdo z vedení obce brát za reálné. V současné době je naším úkolem dostat děti bezpečně do školy i ze školy. Plán na úpravu kolem OÚ je již hotový, pouze čekáme na rozhodnutí Zastupitelstva Středočeského kraje o budoucím převodu pozemku pro plánovaný chodník. Osvětlení přechodů je také již připravené. Nyní pracujeme na zklidnění návsi, kde řidiči nerespektují pravidla jízdy v obytné zóně. Změny se dotknou i parkování. Nemalé změny se budou dotýkat plánovaného pohybu lidí z lokality Nad Dvorem, neboť zde projekt Nové Návsi počítal s oním bytovým domem a s jeho průjezdností, jakož i s jeho parkovacími místy umístěnými v podzemí a rovněž i s chodníkem kolem něho. Pracovní schůzka je plánovaná na říjen.

Na začátku září jsme poprvé uspořádali charitativní sbírku školních potřeb pro děti z nízkopříjmových rodin. Děkuji všem, kteří se zapojili a pomohli řadě rodin. Na ni prakticky navazovala narychlo uspořádaná materiální sbírka. Přinesené věci byly předány Potravinové bance Pro Prahu a Středočeský kraj k následné distribuci. Naší obci se velká voda naštěstí vyhnula, a tak se rada obce rozhodla, že je na místě pomoci zasaženým obcím. Shodli jsme se, že vybereme konkrétní obec, které pošleme 100 000 Kč. Snadné rozhodnutí, ale těžké vybírání. Nakonec jsme 7 menších povodněmi postižených obcí napsali na papírek a první občanka, která přišla na úřad, vylosovala jednu z nich. Konkrétně tedy finanční dar obce Bašť poputuje obci Vápenná v Olomouckém kraji. Vše potřebné bylo předem domluveno s panem starostou Hannigem.

Jak jsme informovali ve zpravodaji, v obci máme v některých lokalitách problémy s odváděním dešťové vody. Na začátku října budeme mít schůzku se zástupci KSÚS ohledně krajské silnice, u níž není problematika svodu dešťových vod komplexně dořešena. Hasiči z Líbeznic, jimž bych chtěla touto cestou srdečně poděkovat, nám také již několikrát pomohli s vodou v ulici Do Polí. Po informacích, které se nám zatím podařilo zjistit, se dá směle říci, že je to „výborný“ příklad, jak výstavbu ulice takto rozhodně nerealizovat.

V minulém týdnu jsem dostala také informace o stavu části kanalizace v ulici Přípotoční. Další problémová oblast. Kanalizační řad běžně vydrží 60-80 let. Nás zhruba po 20 letech bude čekat jeho kompletní oprava za odhadované 3 miliony korun. Do konce roku se musí realizovat oprava havarijního stavu přečerpávací stanice. Tyto kroky jsou nezbytné ke snížení nátoku balastních vod na čistírnu, a tím snížení jejího přetížení.

Věřím, že máme před sebou krásný podzim, během kterého proběhne i řada akcí v naší obci, na které jste předem všichni zváni.

Kateřina Nováková

starostka obce

12.10. Podzimní trh v Bašti (9-13h)

Obec Bašť spolu s Komunitním centrem Bašť pořádají v sobotu 12.10. od 9 do 13 hodin podzimní trh na návsi.

Přijďte si nakoupit výpěstky a výrobky od místních trhovců.

Můžete si naplánovat nákup výrobků z proutí, šperků z minerálů, dobrot z čokolády, esenciálních olejů, keramiky, svíček a dalších dekorací, textilu do domácnosti, sýrů a uzenin, knížek a aktivit pro děti, zavařenin a dalšího zboží.

12.10.2024 od 18:30 – Tajemné toulky Boleslaví

Vážení občané,

dovolujeme si Vás pozvat na akci „Tajemné toulky Boleslaví“, která proběhne dne 12.10.2024 od 18:30 ve Staré Boleslavi. Akce není určena jen pro místní obyvatele, ale rovněž pro všechny naše sousedy a nadšence podobných akcí.

Akci pořádá skupina místních srdcařů ve spolupráci s Educenter, Kolegiátní kapitulou sv. Kosmy a Damiána ve Staré Boleslavi a Coworking BOBR.

Zde odkaz na koupi vstupenek : https://www.ticketportal.cz/event/Tajemne-toulky-Boleslavi-2024

Do konce měsíce září jsou za cenu 250,- Kč, poté se cena navýší.

Plakát 18×24 v (11) (1)

28.9. sběrný dvůr OTEVŘEN

Vážení občané, rádi bychom vás informovali, že v sobotu 28.9.2024 bude sběrné místo obce OTEVŘENÉ ve standatrní době čili od 8:00 do 12:00 hodin.

28.9.2024 – Kolem kolem Baště

Cyklo Team Bašť vás zve na podzimní akci „Kolem kolem Baště“.

KDY: V sobotu 28.9.2024

KDE: start Náves , 10:00h

TRASA:  cca 50km, lehký terén

CÍL: Resort Svět Úžice

Registrace není nutná.

Akce se koná za finanční podpory obce Bašť.

Kontrolní den 24.9.2024

Pravidelný úterní kontrolní den na stavbě školy, proběhl opět v dopoledních hodinách. Na nově postavených objektech se pracuje na zastropování. OBR.1 a 2.

Výtahová šachta již také doznala posunu. OBR.3.

V ulici Za Dvorem se stále pracuje na přeložce NN a poté se začne s výstavbou nové komunikace a parkoviště u kuchyně. OBR.4

Dnes přikládáme ještě nové letecké snímky a video… https://www.obecbast.cz/?p=16029&preview=true